Už dlhšiu dobu ma fascinovali rôzne výtvory realizované zo starých paliet. Keď moja polovička zatúžila po nevšednej ale zároveň dokonalej balkónovej záhradke, vedel som že nadišiel čas nechať nápadom voľný priebeh. V dielni sa mi povaľovalo niekoľko starých kusov paliet, takže so zháňaním materiálu nebol problém. Plán bol vytvoriť pekné zákutie na balkóne, kde by sme mohli pestovať rôzne druhy byliniek a zeleniny. Žiaľ balkón máme orientovaný  na východ, takže slnko je k dispozícii len niekoľko hodín. Preto naša malá záhradka musela byť vertikálna, aby všetky rastlinky dostali za tých pár ranných hodín dostatok slnka. Veľmi nám pomohla knižka „Balkón ako záhradka“, podľa ktorej sme si vytipovali tie správne plodiny, aby sa spolu znášali a niečo z nich bolo aj pri slabšom slnku.

Do finále sa dostali jahody, paradajky, cibuľka, reďkovka a rôzne druhy byliniek (bazalka, kari, koriander, pažítka, mäta a rozmarín). Aby sa všetkému darilo ako má, bolo potrebné vyrobiť niekoľko malých kvetináčov na parapet balkóna, ktoré by patrili výlučne pre jahody. 1 veľký kvetináč pre paradajky a vertikálna záhradka pre rôzne druhy byliniek.

Ako prvé som palety očistil, obrúsil a rozobral na požadované kusy. 1 veľká paleta slúžila ako predloha pre vertikálnu záhradku. K nej som urobil 3 úrovne kvetináčov z 1 malej paletky, ktorú som rozobral do poslednej doštičky. Veľký kvetináč som vyskladal z rôznych zvyškov paliet a starej drevenej cievky. 3 kvetináče pre jahody vznikli z podstav 1 z paliet, kde som otvory podbil jednou dlhou latou. Nebola to žiadna veda a ani som si nedával pozor na presné rozmery. Nedokonalosti boli priam vítané. Finálne výtvory som prešiel 3 farbami, ktoré sa mi povaľovali v dielni: bielou, modrou a zelenou. Každý kvetináč som vystlal fóliou, ktorá mala držať drenáž a vodu.  Pre dotvorenie celkovej atmosféry som využil staré špagáty, lano a aj niekoľko starých strúhadiel, ktoré tiež poslúžili ako kvetináč.

[av_gallery ids=’808,810,811,813,809,812,816,815′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’4′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]

Aby sme vedeli čo vlastne pozorujeme pri raste, zo zvyškového balzového dreva som vytvoril tabuľky s označením. Stačilo im dať požadovaný tvar a natrieť ich čiernou tabuľovou farbou, na ktorú možno písať kriedou. V ďalšej fáze už musela nastúpiť moja polovička, ktorá mala na starosť pestovateľskú časť celého projektu.

Prešlo niekoľko týždňov a my si môžeme vychutnať naše prvé úspechy vypestované na našom krásnom balkóne:)

Už sa teším na rajčiny:)

[av_gallery ids=’817,818,819,820,821,822,823,824,825,826,827,828′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’4′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]