Minulý týždeň som sa s kamarátom vydal na trip do Liverpoolu. Cieľom bolo splniť si môj dávny sen a to vidieť môj obľúbený tím FC Liverpool naživo. Celý výlet považujem za veľmi vydarený. Nielen preto, že som mal možnosť ešte vidieť legendu Gerrarda ako dáva svoj posledný gól na Anfielde, ale aj preto že sme objavili fantastické miesto s názvom Camp and Furnace.

Toto miesto som si vyhliadol ešte predtým než sme do Liverpoolu prišli. Vedel som, že Liverpool je krásne mesto s bohatou históriou hlavne z obdobia industriálnej revolúcie. A preto som si spravil pred výletom malý prieskum čo by stálo za videnie za tých pár hodín, ktoré sme mali na obhliadku mesta. Voľba padla práve na nezvyčajný koncept Camp and Furnace realizovaný v starej industriálnej budove na okraji širšieho centra Liverpoolu.

Cestu sme absolvovali peši z centra v typicky nehostinnom anglickom sychravom počasí. Asi 1,5 km prechádzka ale stála zato. Camp and Furnace sa nachádza vo štvrti, ktorá svoju slávu už má dávno za sebou. Avšak posledné roky aj s pomocou dotácií sa snažia tieto štvrte oživiť. Príkladom toho je aj samotné Camp and Furnace, ktorý sa nachádza v starom bloku industriálnych budov.

Netušili sme do čoho ideme, o to viac bolo naše prekvapenie väčšie, keď sme vstúpili do tohoto podniku nasýteného neuveriteľnou atmosférou. Podnik sa skladal z 2 častí. Vo vstupnej menšej časti sa nachádzal dlhý bar vytvorený zo surovej preglejky. Oproti nemu bol funkčný krb, ktorý kedysi slúžil asi ako priemyselná pec. Jednoduché sedenie vytvorené z pivných setov bolo plné ľudí debatujúcich pri pohári cidra alebo dobrého vína. Do toho hrala veľmi príjemná lounge music. Steny boli odekorované len veľmi jednoducho, napríklad veľkou sekerou, parožím zo starých bicyklov. Veľmi vhodné komorné osvetlenie bolo vytvorené len s použitím niekoľkých edisonových žiaroviek.

Cez veľké dvere, ktoré si už čo to pamätali sa dalo dostať do hlavnej miestnosti. Skôr by sa hodilo pomenovanie hala. Samotná hala vo svojej surovosti vytvárala neskutočnú atmosféru. Majitelia sa rozhodli vsadiť na pôvodný stav. Ponechali teda pôvodné betónové podlahy, ošarpané tehlové steny, kovové konštrukcie a trámy. Celé to doplnili množstvom pivných setov, na ktorých sa nachádzali kontrastné svietniky. V rohoch bolo pohodených niekoľko starých obytných vozov. Hneď vedľa vstupných dverí sa nachádzal druhý bar a za ním kuchyňa, ktorá bola od hlavného priestoru oddelená veľkou čiernou stenou, ktorá obsahovala dennú ponuku nápojov a jedál. Naproti sa nad tým všetkým týčil Dj-ský pult s veľkou projekciou.

Celé to bolo plné ľudí, ktorí sa fantasticky zabávali pri skvelej hudbe. Ľudia rôznych vekových kategórií sa spolu bavili pri stoloch, ochutnávali chutne vyzerajúce jedlá a popíjali si svoj drink. A tá rôznorodosť ľudí celú tú atmosféru dotvárala. Mohli ste tu stretnúť seniorov, ktorí prišli na dobrú večeru, manažérov, ktorí si prišli dať drink po ťažkom dni ale aj množstvo mladých ľudí pre ktorých sa večer len rozbiehal.

Celkovo sme tu pobudli asi 3 hodiny a musím povedať, že to bol skvelý zážitok. Po návrate domov som si toto miesto trochu naštudoval a zistil som, že je to veľmi dobre premyslený koncept.

[av_video src=’https://vimeo.com/103791592′ format=’16-9′ width=’16‘ height=’9′]

Kým počas dňa tento priestor slúži na workshopy, trhy, svadby a rôzne druhy spoločenských akcií, večer sa mení sa centrum zábavy. Konajú sa tu koncerty, firemné akcie, futbalové prenosy.Ak práve žiadna akcia nie je, tak to slúži len ako príjemný lokál, ktorý sa jednoducho oplatí vidieť. Jednoducho sa dá povedať, že Camp and Furnace je niečo ako urban park.

Preto ak raz budete mať možnosť navštíviť Liverpool, Camp and Furnace ozaj stojí zato.

[av_gallery ids=’777,776,775,773,772,771,769,768,767,766′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’5′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]