Na manžela s nezvyčajne vysokou mierou empatického zmýšľania som v posledných mesiacoch spozoroval, že moja polovička po návrate z práce nemá miesto kam by si hneď mohla zložiť svoje šperky. Jednoducho jej chýbalo malé praktické miesto na odkladanie tých pár kusov prstienkov a náušníc a na poschodie, kde má samozrejme svoju šperkovnicu to je jednoducho po práci ďaleko.

Samozrejme to chcelo niečo praktické, nášmu štýlu bývania podobné. Internet bol plný krásnych inšpirácii. Najviac ma oslovili nápady, kde boli vytvorené stojany v zmysle upcyclingu.

[av_gallery ids=’748,749,750,751,752′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’5′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]

 

Vtedy som si spomenlu na moju zbierku starých kohútikov pre ktoré som už dlho hľadal využitie.

[av_image src=’http://indi-vindi.com/wp-content/uploads/2015/05/IMG_3243-300×225.jpg‘ attachment=’754′ attachment_size=’medium‘ align=’center‘ animation=’no-animation‘ link=“ target=“ styling=“ caption=“ font_size=“ appearance=“][/av_image]

A tu sa začal črtať nápad na pekný industriálny stojan na šperky.

Najprv som si vybral vhodný kohútik. Taký, na ktorý by sa dali vešať rôzne náušnice. Podľa jeho tvaru som si vyrezal formu na podstavu z tvrdeného polystyrénu. Forma mala tvar osemuholníka. Na spodok formy som vložil malý kus dreva, ktorý nakoniec nielenže odľahčil celý stojan, ale zároveň poslúžil na zafixovanie celej konštrukcie. Samotný kohútik som spojil z vhodným kusom asi 25 cm dlhej závitovej tyče a tú som pripevnil do dreva v pripravenej forme.

Nasledovalo vytvorenie podstavy. Zvolil som si betónový základ. V správnom pomere som zmiešal cement a vodu a nakoniec pridal trochu plastifikátora pre lepšiu tuhosť betóna. Tentokrát som nepoužil žiadnu mriežku, nakoľko celá forma bola dosť malá a už beztak obsahovala drevenú podložku a závitovú tyč. Formu som vyplnil betónom. Aby bolo kam ukladať prstienky, z vrchnej strany som vtlačil 4 kusy vrchnákov od piva, ktoré vytvorili priehlbiny. Pred úplným stuhnutím betónu som tieto vrchnáky odstránil.

Po kompletnom zatvrdnutí betónu som odstránil formu z polystyrénu a stojan na šperky bol skoro hotový. Je pravda, že nepoužitím mriežky vznikla malá prasklina. Rozhodol som sa ju ale nechať tak. Celému stojanu dodala istú charizmu:)

Nakoniec to chcelo ešte trochu farebnej úpravy. Pôvodnú zelenú farbu som skombinoval s bielou a metalickou farbou čím som vytvoril určitý efekt korózie.

A hľa, stojan na šperky bol hotový.

[av_gallery ids=’755,756,757,758,759′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’5′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]