Náš synátor sa dostal do fázy, keď mu už obyčajné povaľovanie nestačí a rozhodol sa objavovať svet. Nejedná sa o žiadneho puberťáka, ale o nášho skoro jednoročného lezúňa. Vedeli sme, že tento okamžik príde a už dlhšie sme plánovali, aké prerábky v byte budú potrebné, aby boli v bezpečí tak náš malý prieskumník, ako aj samotný byt. Jednou z problémových oblastí bola práve oblasť televízora. Ten si doteraz len tak hovel na provizórnej doske umiestnenej na niekoľkých tvárniciach. Pre zachovanie funkčnosti televízora a všetkých predmetov v jeho okolí bolo treba konať.

Samozrejme existovala jednoduchá cesta. Sadnúť si za počítač, trochu pogoogliť a vybrať si nejakú peknú TV skrinku online a rovno ju aj kúpiť. Ideálne s donáškou až k nám na druhé poschodie:). Prečo však neskúsiť tú ťažšiu cestu: zavrieť sa na niekoľko hodín do dielne a vystružlikať si skrinku podľa vlastného gusta. A tak sa aj stalo, aj keď to teda vôbec easy nebolo. Z idealizovanej skromnej skrinky sa nakoniec vykľul projekt 2 a pol metrového skriniska z masívu s kovovým rámovaním. Môj nástup na otcovskú dovolenku mal za následok nedostatok voľného času a tak sa z niekoľko hodinového projektu stal projekt každovečernej okupácie dielne v trvaní 1 mesiaca.

Ale teraz už k samotnej výrobe. Ako som spomínal, skrinka mala mať dĺžku 250 cm, výšku 55 cm a hĺbku 45 cm. Mala obsahovať 4 zásuvky a poličku na rôznu elektroniku. Aby som priznal svoju príslušnosť k industriálnemu štýlu, rozhodol som sa využiť prvky z mojej kariéry v oblasti organizovania eventov. Mám na mysli rôzne madlá, kovania a zámky používané pri výrobe bední na audio a video techniku. Malo to mať tak estetický, ako aj praktický charakter. Hrany by neboli také ostré a zásuvky by sa dali uzamknúť. Pri našej malej neriadenej strele sú to veľmi dôležité veci:)

Na drevovýrobu som využil množstvo starých paliet, ktoré slúžili na výrobu priečelia zásuviek a na hornú a stredovú policu. Na kostru som použil šesť 4-metrových hranolov 3,8 na 3,8 cm.

[av_gallery ids=’1247,1248,1249,1250′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’5′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]

Najprv som si vyskladal kostru, ktorú som následne obrúsil a začal nanášať prvý náter farby technikou „na tri utri“. Z paletového dreva som si tiplovaním vytvoril potrebné police a priečelia zásuviek. Tie som následne zbrúsil, špeciálnou kefou oddelil tvrdé od mäkkého dreva, aby vynikla štruktúra dreva. Následne som ich natrel prvým náterom farby PCI Decotop SWL, odtieň teak. Postupné nanášanie 3 vrstiev farby a následné lakovanie mi dávalo priestor na súbežnú výrobu vnútra zásuviek. Pri ich výrobe som sa spoľahol na preglejku. Jedná sa o robustný materiál, s ktorým sa dá presne pracovať. Nakúpil som potrebné skrutky, kovania na zásuvky a pustil sa do ich výroby. Ich výroba išla celkom od ruky.

[av_gallery ids=’1251,1252,1253,1254′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’5′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]

Následne som namontoval priečelia, tak aby pasovali do vytvorených otvorov a pustil sa do inštalácie kovaní s dobrzdením. To bola slušná maturita, nakoľko skrinka sa pri svojich rozmeroch trochu začala krútiť:). Do priečelí zásuviek som frézou predpripravil otvory na madlá a mechanizmy uzamykania. Nasledovalo namontovanie políc do hotovej kostry skrinky. Skrinku som ošetril špeciálnym transparentným polyuretánovým lakom. Po každom nátere bolo treba skrinku zbrúsiť jemným 120 brúsnym papierom, nakoľko po zaschnutí laku z dreva vystupovali také jemné chĺpky.

[av_gallery ids=’1255,1256,1257′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’5′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]

Na záver nasledovalo už len namontovanie madiel, uzamykaní a okrasných líšt na samotnú skrinku a na zásuvky. Paradoxne montáž líšt na zásuvky bola najobtiažnejšia časť celého projektu. Žiaľ pri rozmeroch na priečelia zásuviek som nepočítal, že si musím nechať rezervu aj na samotné lišty a rohové prvky, ktoré prekrývajú tieto lišty v rohoch. Niekedy sa aj majster tesár utneJ Takže nasledovalo brúsenie priečelí, štelovanie zásuviek a kovaní.

Nakoniec to však dobre dopadlo a myslím, že výsledok stojí zato:)

[av_gallery ids=’1258,1259,1260,1261,1263′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’portfolio‘ columns=’5′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’avia_lazyload‘]

PS: napadlo mi, či niekto iný predáva podobný nábytok a za akú cenu. Našiel som tento produkt a teda tá cena mi vyrazila dych. Asi porozmýšľam nad tým zaradiť to do portfólia produktov:)